Częste Pytania
Napoje bioaktywne Foshu z aronii brały udział w badaniach żywieniowo-klinicznych z udziałem ludzi chorych (z nadciśnieniem tętniczym), gdzie w połączenie odpowiedniej diety z codziennym spożywaniem 250ml – 1 szklanki napoju Foshu korzystnie wpłynęło na ich zdrowie. Jednakże należy mieć jednak na uwadze, że oddziaływanie każdego składnika odżywczego i pozaodżywczego na organizm jest kwestią indywidualną. Naukowcy udowodnili, że zachorowalność na choroby cywilizacyjne może być znacznie zmniejszona przez dobór odpowiedniej diety, szczególnie bogatej w bioaktywne składniki. Często jednak występują one w małej koncentracji, co ogranicza skuteczność ich działania. Jednocześnie organizm ludzki nie jest przyzwyczajony do tak dużej, skoncentrowanej dawki bioaktywnych substancji, stąd spożywając je na początku mogą występować różne reakcje metaboliczne. Aktywność związków polifenolowych po ich spożyciu zależy głównie od przemian w przewodzie pokarmowym oraz od struktury powstałych ich metabolitów. Antyoksydanty pochodzące z diety wspomagają czynniki wewnątrzustrojowe przy neutralizacji wolnych rodników. Zatem zarówno nasz metabolizm, jak i wchłanianie związków polifenolowych z układu pokarmowego będzie mieć wpływ na sposób i stopień ich oddziaływania na organizm ludzki. Skuteczność wchłaniania polifenoli w naszym przewodzie pokarmowym jest pochodną wielu czynników, m.in. masy cząsteczkowej danego związku, hydrofilowości związku, stopnia jego polimeryzacji czy rodzaju cukru w cząsteczce, a także pH środowiska. Ważną rolę podczas trawienia związków polifenolowych pełni także mikroflora jelitowa. Stąd nasz dobrostan będzie zależeć od kondycji naszej mikroflory jelitowej i metabolizmu. W przypadku poważnych schorzeń gastrycznych warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Naturalną właściwością owoców aronii i ich przetworów jest pobudzanie wydzielania soku żołądkowego. Z tego względu nie są zalecane w przypadku wrzodów i nadkwasoty żołądka oraz przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Ponadto aronia wykazuje silne działanie hipotensyjne, zatem osoby borykające się ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym powinny uważać na dawkę, w jakiej stosują każdy produkt aroniowy. Stąd proponujemy do codziennego spożywania rozpoczęcie kosztowania z maksymalną ilością 150ml soku.
Podczas projektu Bioaktywna żywność na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zaprojektowano nową żywność bioaktywną o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych. Produkty wytworzono za pomocą odpowiednich technologii i poddano weryfikacji podczas badań żywieniowych z udziałem osób z odpowiednią jednostką chorobową, gdzie w wybranych klinikach przez określony czas sprawdzane były ich cechy funkcjonalne. Po badaniach porównawczych i ocenie stanu pacjenta przed i po stosowaniu danego produktu wobec wybranej jednostki chorobowej można było wystąpić o deklarację zdrowotną.
W badaniach żywieniowo-klinicznych polifenole zawarte w napoju Foshu Aronia wykazały pozytywny wpływ na różne czynniki chorób sercowo-naczyniowych. U pacjentów spożywających szklankę (250ml) napoju Foshu z aronii dziennie przez 4 tygodnie znacząco poprawiły się wyniki badań, m.in. zmniejszyła się zawartości cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (zły) i triacylogliceroli we krwi, a wzrósł poziom cholesterolu HDL (dobry) oraz obniżył się poziom ciśnienia tętniczego, zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Odnosząc się do Foshu Aronia + Burak, korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 1,5 g betainy dziennie. Jest to dawka bezpieczna dla organizmu, jednakże należy uważać, ponieważ dzienne spożycie przekraczające 4 g może znacznie zwiększyć poziom cholesterolu we krwi. W związku z uzyskanymi wynikami badań, zaleca się regularne i systematyczne spożywanie napoju Foshu przez minimum 4 tygodnie w celu zauważenia poprawy parametrów zdrowotnych. Jednak ważna jest jednocześnie dbałość o odpowiednią dietę i indywidualna weryfikacja wyników badań przed i po. Zalecany jest kontakt z lekarzem prowadzącym.
To taka żywność, która wykazuje udokumentowany, korzystny wpływ na zdrowie człowieka ponad efekt odżywczy. Oznacza to, że charakteryzuje się zawartością składników biologicznie czynnych, które wykazują właściwości prozdrowotne, terapeutyczne oraz profilaktyczne.
W związku z wciąż odnotowywanym wzrostem osób cierpiących na dietozależne choroby cywilizacyjne, organizacje FAO i WHO w Kodeksie Żywnościowym (Codex Alimentarius), wśród metod interwencji żywieniowej, wymieniły przede wszystkim zwiększenie podaży i asortymentu środków spożywczych będących naturalnym źródłem deficytowych składników, jak również wzbogacanie żywności w brakujące składniki odżywcze i bioaktywne o właściwościach podtrzymujących lub przywracających fizjologiczną równowagę w organizmie (homeostazę) i wykazujących prozdrowotne działanie. Stąd tak ważne jest, aby regularnie stosować żywność bioaktywną i dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę substancji bioaktywnej niezbędnej do zachowania skutecznego działania. W ten sposób będziemy mieć realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Skrót FOSHU, choć mało rozpowszechniony wśród konsumentów europejskich, w tłumaczeniu z języka angielskiego foods for specified health use oznacza żywność specjalnego przeznaczenia prozdrowotnego. W literaturze naukowej poświęconej żywności, termin ten pojawia się dopiero z końcem lat 90. XX wieku. Wszystko za sprawą Japończyków,
którzy jako pierwsi, i jak na razie jedyni na świecie, stworzyli prawne ramy rozwoju tej kategorii żywności. W zależności od kraju na świecie, dietetycy i technolodzy żywności posługują się popularnymi nazwami dla FOSHU jako żywności terapeutycznej lub farmaceutycznej, nutraceutykami czy dużo szerszą kategorią pojęciową – żywności funkcjonalnej.
Na etykiecie produktu bioaktywnego powinno znajdować się oświadczenie zdrowotne – w formie słownej lub z elementem graficznym, które wyróżnia go wśród innych produktów żywieniowych. Oświadczenie to potwierdza udowodniony korzystny efekt na podstawie przeprowadzonych badań naukowych, badań żywieniowo-klinicznych.
Producenci mogą umieszczać oświadczenia żywieniowe i zdrowotne na etykietach swoich produktów, zgodnie z regulacjami unijnymi. Oświadczenie to komunikat, który stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że żywność posiada szczególne właściwości. Oświadczenia żywieniowe dotyczą wartości odżywczej produktu i odnoszą się bezpośrednio do składu produktu, zaś oświadczenia zdrowotne komunikują, iż istnieje związek między kategorią żywności, składnikiem żywności, a zdrowiem. Udowodnione działanie – korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu powinny potwierdzać badania naukowe.
Aronia wśród innych owoców jagodowych wyróżnia się największą zawartością polifenoli – głównie antocyjanów. Związki te wykazują silną aktywność antyoksydacyjną w organizmie, chroniąc go przed stresem oksydacyjnym wywołanym generowaniem i kumulowaniem w komórkach wolnych rodników tlenowych. Stres oksydacyjny ma udział w powstawaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, zaćmy, chorób zapalnych układu kostno-stawowego (reumatyzmu), chorób autoimmunologicznych, nowotworów oraz procesu starzenia się. Z kolei burak ćwikłowy jest bogaty w barwniki betalainowe. Dzięki obecności betalain, burak ćwikłowy znajduje się wśród 10 warzyw charakteryzujących się najsilniejszym działaniem przeciwutleniającym. Ponadto wykazują działanie antynowotworowe, biorą udział w detoksykacji komórek i usuwaniu ksenobiotyków (indukcja i aktywacja enzymów odtruwających w wątrobie) oraz mają zdolność do wnikania w komórki bakterii, co powoduje zahamowanie ich rozwoju i namnażania.
Proces degradacji polifenoli nie jest jednoznaczny i zależy od ich rodzaju, a także warunków przetwarzania. Degradację polifenoli przyspiesza długotrwała obróbka termiczna i wysoka temperatura oraz dostęp światła i tlenu.
Napoje Foshu utrwalane są za pomocą pasteryzacji. Ich przydatność do spożycia wynosi rok od daty wyprodukowania. Data minimalnej trwałości umieszczona jest na etykiecie każdego produktu.
Po otwarciu przechowywać w lodówce nie dłużej niż 7 dni.
Nie. Napój wytwarzany jest z całych owoców, tj. owoców ze skórką, stąd na dnie butelki pojawia się naturalny osad. Ponadto w składzie produktu występują niewielkie ilości zmielonych nasion lnu, które także mogą osadzać się na dnie.
Napój Foshu powstaje w unikalnej technologii, która pozwala zachować najwyższą zawartość substancji bioaktywnych w produkcie końcowym. Technologia została objęta ochroną patentową, opracowaną w Polsce w ramach projektu badawczo-rozwojowego współfinansowanego przez Unię Europejską. Domowe przetwory z aronii najczęściej wymagają dodatku dużej ilości cukru białego ze względu na cierpkość tych owoców. Nasze napoje w ogóle nie zawierają cukru, a jedynie śladowe ilości (0,03%) naturalnej, wyizolowanej z rośliny substancji słodzącej (glikozydy stewiolowe), która nie wpływa negatywnie na zdrowie. I są pyszne!
Napoje Foshu nie są słodzone cukrem białym ani sztucznymi słodzikami. Jednakże ze względu na naturalną cierpkość aronii, dodajemy śladowe ilości (0,03%) naturalnej, wyizolowanej z rośliny substancji słodzącej – glikozydów stewiolowych.
Nie musisz się obawiać! Nasiona lnu wykazują szereg korzyści dla zdrowia. Zawierają wiele związków mających wpływ na przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym. Spośród nich należy wymienić kwas alfa-linolenowy, lignany i inne polifenole, a także błonnik. Składniki te wykazują profilaktyczną rolę wobec niektórych chronicznych chorób niezakaźnych (cukrzyca, miażdżyca, nowotwory hormonozależne). Ponadto nasiona lnu stanowią najbogatsze źródło lignanów (6,1-28,8 mg/g), wykazujących w organizmach ssaków słabą aktywność estrogenową. W roślinach związki te stanowią metabolity wtórne, pełniąc m.in. ochronną rolę przed działaniem wirusów i bakterii. Na organizm człowieka lignany oddziałują wielokierunkowo, m.in. mogą przeciwdziałać występowaniu i rozwojowi nowotworów hormonozależnych, a także zapobiegać osteoporozie i chorobom układu krążenia.
Badania naukowe nie wskazują na szkodliwe działanie aronii u kobiet w ciąży. Jednak profilaktycznie kobiety w ciąży nie powinny pić więcej niż jedną szklankę soku z aronii dziennie. To samo dotyczy kobiet karmiących piersią. Warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Tak, możesz pić napój Foshu Aronia. Spożywanie soku z aronii nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi, a wręcz przeciwnie – reguluje stężenie glukozy we krwi (obniża wchłanianie w jelicie cukrów prostych i wartości indeksu glikemicznego) oraz wpływa na zwiększenie syntezy i wydzielania insuliny z trzustki. Ponadto nasze napoje nie zawierają cukru białego, a jedynie te naturalnie występujące w surowcach. Dodajemy jedynie naturalną substancję słodzącą (glikozydy stewiolowe), która jest polecana diabetykom, ponieważ nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Podczas badań żywieniowo-klinicznych, napój Foshu Aronia był podawany cukrzykom. Jednak pamiętaj, że każda choroba przewlekła, również cukrzyca, wymaga konsultacji z lekarzem, gdy wprowadzasz nowe nawyki żywieniowe.
Nasze napoje nie zawierają glutenu. I są wegańskie!
Krzew aronii czarnoowocowej charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi oraz dużą odpornością na mróz, choroby i szkodniki. Dzięki temu uprawę aronii można prowadzić metodami ekologicznymi, bez stosowania preparatów agrochemicznych. Owoce aronii są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, nie kumulują metali ciężkich, takich jak: kadm, ołów, arsen, cyna, ani też toksyn. Trudno o roślinę o większej liczbie zalet nie tylko zdrowotnych, ale też uprawowych! Aktualnie ubiegamy się o certyfikację ekologiczną.
W zakładzie produkcyjnym jest wdrożony system HACCP. Podczas produkcji kierujemy się zasadami dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej. Wykonujemy wszystko, by produkt, który do Ciebie trafi był bezpieczny i przyniósł Ci same korzyści!
Główna siedziba firmy Vianat mieści się w województwie podkarpackim, w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. Dodatkowo posiadamy oddział firmy we Wrocławiu.
Tak, w hali PPNT „Aeropolis” w Jasionce uruchomiliśmy własną linię produkcyjną, na której tworzymy żywność bioaktywną i badamy nowe technologie przetwórstwa surowców roślinnych o właściwościach prozdrowotnych. Zachowujemy wszelkie zasady przetwórstwa owoców i warzyw, ale i sięgamy po nowe, innowacyjne technologie, aby stworzyć produkt wysokojakościowy, bezpieczny i unikatowy na skalę Polski, a nawet i świata.
Rozwijamy sie przez codzienny kontakt z nauką – ściśle współpracujemy i stale prowadzimy działania B+R na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.