Więcej o nas

SKĄD NAZWA FOSHU?

Aspekty prawne żywności funkcjonalnej (inaczej prozdrowotnej, bioaktywnej itp.).

W krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce nie ma prawnej definicji pojęcia „żywność funkcjonalna”. Brak jednej obowiązującej powszechnie definicji daje możliwość swobody w interpretacji, co w konsekwencji powoduje funkcjonowanie niezależnie kilku nieskategoryzowanych określeń dla tego rodzaju żywności. Dotychczas jedyny prawnie usankcjonowany termin żywności funkcjonalnej został zdefiniowany i wprowadzony w Japonii w 1991 r. jako Foods for Specified Health Use (FOSHU). Pierwszym w pełni komercyjnym produktem funkcjonalnym, wyprodukowanym i wprowadzonym do sprzedaży na początku lat 90. w Japonii był hipoalergiczny ryż. 

W następstwie japońskich badań nad żywnością funkcjonalną pod koniec XX w., podobne prace rozpoczęto w USA i Europie, jednak do tej pory jedna uniwersalna definicja żywności funkcjonalnej nie została uregulowana prawnie. Powszechnie najczęściej cytowana jest definicja opracowana w ramach europejskiego programu badawczego FUFOSE (Functional Food Science in Europe). W dokumencie końcowym FUFOSE z 1999 r. uznano, że:

Foshu Sok z burakow produkcja 1

„Produkt może być uznany za funkcjonalny wyłącznie wtedy, jeśli równocześnie z podstawową wartością odżywczą wywiera dodatkowy wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu człowieka, zarówno przez poprawę ogólnych i fizycznych warunków albo/i ograniczenie ryzyka rozwoju choroby. Ilość pobrania i forma żywności funkcjonalnej powinna być taka, jaka jest normalnie oczekiwana w celach żywieniowych. Dlatego nie może mieć postaci pigułek lub kapsułek, tylko formę normalnej żywności”.

Co ciekawe, w Japonii nie ma tego ostatniego ograniczenia dotyczącego pigułek lub kapsułek.  

Składniki bioaktywne

Właściwości zdrowotne żywności funkcjonalnej są uwarunkowane przede wszystkim obecnością w jej składzie związków bioaktywnych i ich optymalnej fizjologicznie proporcji. Mogą to być dodatkowo wprowadzone do produktu substancje, jak również substancje będące pierwotnym składnikiem żywności prozdrowotnej.

Do składników bioaktywnych zalicza się m.in.:

– błonnik pokarmowy,
– poliole – alkohole wielowodorotlenowe,

– probiotyki i prebiotyki,
– fitosterole i fitostanole,
– wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
– cholina i lecytyna,
– aminokwasy, peptydy, białka,
– związki polifenolowe,
– witaminy,
– składniki mineralne.

 

Wybierajcie żywność bioaktywną i uniknijcie kosztownego leczenia w przyszłości! Spróbujcie FOSHU i żyjcie BioAktywnie!