Poradniki

ŚNIADANIE, CZYLI PIERWSZA ZASADA ZDROWEGO ODŻYWIANIA !

Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale ilu z nas codziennie je o poranku świadomie, a nie tylko rutynowo?

11
Sniadanie 4 scaled
Sniadanie 3 scaled
Dlaczego właściwie śniadanie jest tak istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia?
  • Dla MÓZGU
Podstawowym „paliwem” dla naszego mózgu są węglowodany. Pomijając śniadanie, mózg nie dostanie odpowiedniej dawki glukozy, przez co w ciągu dnia czujemy senność, stajemy się nerwowi, a także mamy problemy z koncentracją i pamięcią, trudniej przyswajamy wiedzę i robimy więcej błędów.
  • Dla SERCA
U osób spożywających śniadanie stwierdza się niższe poziomy glukozy i insuliny we krwi (co zmniejsza zagrożenie cukrzycą i chorobą wieńcową serca) oraz niższe stężenie „złego” cholesterolu i triglicerydów we krwi (co zmniejsza zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi).
  • Dla ŻOŁĄDKA
Rano organizm wydziela większą ilość soków trawiennych, więc jeśli pominiemy śniadanie, to możemy przyczynić się do schorzeń żołądka, prowadzących do stanów zapalnych, uszkodzeń błony śluzowej żołądka czy też wrzodów.
  •  Dla PRAWIDŁOWEJ MASY CIAŁA
Naukowcy udowodnili, że spożywanie śniadania ułatwia (a nie utrudnia!) gubienie zbędnych kilogramów. Prawdopodobieństwo, że osoby, które rezygnują ze śniadania będą cierpiały w przyszłości na otyłość jest aż cztery razy większe!

                                                                                  Jakie składniki powinno zawierać śniadanie?

Na pierwszy posiłek dnia wybieraj produkty bogate w białko (mleko i jego przetwory, sery, chude wędliny, jajka, pasty rybne), gdyż dłużej czujemy się syci, a nasza podstawowa przemiana materii może przyspieszyć nawet o 25%. Ważne są również węglowodanów o różnym stopniu uwalniania glukozy (pieczywo mieszane i razowe; płatki owsiane, pełnoziarniste, kukurydziane) oraz dobre tłuszcze (awokado, orzechy, pestki, siemię lniane, oliwa z oliwek, tłuste ryby). Nie można zapominać także o warzywach i owocach, będących źródłem wielu witamin, składników mineralnych i błonnika, regulującego pracę jelit i zwiększającego uczucie sytości.

Jedź śniadanie, wybieraj żywność bioaktywną !!